Tyto stránky využívají cookies k uchovávání informací ve vašem počítači. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. Další informace

SPORTOVNÍ KLUB MORAVSKÉ BUDĚJOVICE z.s.

SK M. BUDĚJOVICE z.s.

Představujeme... Pavel Šplíchal, Jonáš Šplíchal a Lenka Kopečková

20.09.2022 - 14:43

Představujeme... Pavel Šplíchal, Jonáš Šplíchal a Lenka Kopečková

 

 

V dalším pokračování seriálu "představujeme" jsme pro Vás připravili rozhovor hned s trojčlenným trenérským štábem. Pavel Šplíchal, Jonáš Šplíchal a Lenka Kopečková mají na starosti hned dva týmy, ačkoliv stejné věkové kategorie, a to "A" i "B" družstvo starší přípravky. 

 

 

"V soutěži máme přihlášené dvě družstva, protože jsme již na začátku sezony předpokládali, že bychom s jedním nevystačili. Původně jsme kluků měli sedmnáct, od začátku nám sedm kluků přibylo, takže jsme na čísle 24", říká Lenka Kopečková. To, že je o fotbal v posledních měsících enormní zájem, samozřejmě trenérský tým těší, ale každá mince má dvě strany. "Je to mírně obtížnější v tom, že mezi hráče, kteří hrají fotbal třeba tři roky, přicházejí kluci, kteří jsou úplní začátečníci. Nemůžeme je logicky postavit na stejnou čáru, takže se jim musíme věnovat odděleně. Některé věci samozřejmě děláme společně, ale při trénování dovedností už musíme koukat na to, aby se kluci, kteří jsou na začátku rozvíjeli a naopak ti, kteří již hrají delší dobu, nezakrněli. Je to trošku složitejší, ale zvládáme to", podotýká nejzkušenější z party, Pavel Šplíchal. Hráči obou starších přípravek trénují dohromady a to dvakrát týdně. Zápasy se hrají v počtu 5+1. "Rozdělení "A" nebo "B" nijak nerozlišujeme. Ani podle kvality, ani podle ničeho jiného. Někteří kluci hrají dvakrát za víkend, někteří jednou. Záleží čistě na nich." Dodává nejmladší z trojičky trenérského týmu a syn trenéra Pavla Šplíchala, Jonáš Šplíchal. 

 

 

Vezmeme to v úvodu tentokrát od Vašich hráčských kariér a jejich krátkou rekapitulací...

 

LK: "Celou hráčskou kariéru jsem strávila v Moravských Budějovicích. Trvala zhruba dvacetsedm let. Nejvyšší soutěž, kterou jsme s holkama hrály byla 2. Moravskoslezská liga žen, což byla velmi kvalitní soutěž. Začínala jsem jako střední záložnice, ale prakticky jsem prošla všemi posty včetně brankářky. Nakonec jsem zakotvila na postu stopera. Moji hlavní předností byl určitě důraz. Nedala jsem nikomu nic zadarmo a hlavním úkolem byla často osobní obrana konkrétního hráče."

 

PŠ: "Já jsem začal s fotbalem v Budějovicích. V dorostu jsem přestoupil do tehdejšího Spartaku Jihlava, kde jsme hráli druhou ligu. Na konci dorostu jsem se vrátil zpět a hrával za "áčko" tehdejší 1.A třídu ještě Jihomoravského kraje. Jenže fotbal šel, po mé svatbě a přestavbě domu, poměrně brzy stranou, takže jsem místní tým opustil brzy, asi ve 24 letech. Několik let jsem nastupoval v Litohoři a Třebelovicích. V obou týmech jsem se nakonec stal i hrajícím trenérem. I když léta přibývají, tak si občas ještě kluci vzpomenou, abych přijel hrát, když jich je málo." (smích)

 

JŠ: "Já jsem taky začal s fotbalem tady, což bylo logické vzhledem k tomu, že mě k fotbalu přivedl táta. Ve starších žácích se přede mnou otevřela možnost přestupu do HFK Třebíč, které hrálo vyšší soutěže, než jsem měl možnost vyzkoušet si u nás v Budějovicích. V Třebíči jsem prošel i dorostem a zachytal si i za muže. Na HFK určitě nikdy nezapomenu, byla to výborná zkušenost a prožil jsem zde má nejlepší golmanská léta. Po návratu do Moravských Budějovic jsem odchytal pouze dvě utkání, než jsem si na tréninku zlomil ruku a od té doby jsem nenašel chuť se k aktivnímu fotbalu vrátit."

 

V trenérském týmu jste tři. Popiště nám Vaši spolupráci.

 

PŠ: "Já bych chtěl hned na úvod podotknout, že jsme v mých očích super tým, který se velmi dobře doplňuje a práce nás díky tomu baví. Trénink chystám především já s Jonášem, Lenka se do toho příliš nehrne a spíše nechává prostor nám."

 

JŠ: "Nemáme to striktně rozdělené podle pravomocí. I když se na většině věcech shodneme, tak každý z nás tří vidí zároveň i věci, které ten druhý, případně třetí, nevidí. Pokud ten moment nastane, tak je s klukama sdílí individuálně a neřešíme, jestli jim to řeknu já, táta nebo Lenka. Jediná věc, která mě napadá a je pravidlem, že o rozcvičky se starám výhradně já."

 

LK: "Kluci to dělají dobře a já jim do toho nechci moc zasahovat. S fotbalovými věci ráda pomůžu, ale spíše jsem tam pro ten servis okolo. Taky záleží, jestli je na tréninku Jonáš nebo ne, protože ten při studiu vysoké školy logicky nemůže stíhat všechny tréninky, takže v jeho nepřítomnosti moje úkoly rostou."

 

PŠ: "Rozhodně tam Lenka není jen pro to, aby zapisovala branky a chystala dresy. Hrála fotbal dlouhá léta, takže má klukům fotbalově co dát a my jsme s Jonášem moc rádi, že ji v týmu máme."

 

K samotnému trénování jste se dostali jak?

 

JŠ: "Lákala mě práce s dětmi a pohled trenéra na fotbal, který je zcela odlišný a přitom tolik podobný jako hráče v poli. Chtěl jsem vyzkoušet něco jiného než hraní. Cesta k trénování byla logicky jednoduší díky tátovi, který je již trenérem dlouhé léta. Začal jsem v osmnácti letech, když jsem ještě studoval střední školu."

 

LK: "Celý svůj život jsem věnovala fotbalu a nechtěla jsem po rozpadnutí ženského týmu s touto vášní skončit. Rozhodla jsem se proto pokračovat jako pomocná trenérka. Na fotbalových hřištích jsem strávila stovky hodin, ať už s dcerou Lenkou, nebo synem Tomášem, a pokud něco děláte celý život, je těžké se toho v jednom okamžiku vzdát."

 

PŠ: "S trénováním jsem začal před 27 lety, když za mnou přišel pan Lapeš, že se shání trenér k přípravce. Od té doby jsem už u trénování zůstal. Vzhledem k tomu, že učím děti na základní škole, tak mám k trénování malých fotbalistů velmi blízko. Jinak pokud se nad touto otázkou zamyslím, tak mi přijde zcela logické, že se trenéři hledají a nachází v řadách buď aktivních nebo již bývalých fotbalistů. To se nakonec potvrzuje i u nás tří."

 

Na konci loňské sezony se Vám podařilo vyhrát mezinárodní turnaj v Oslavanech...

 

PŠ: "Ve finále dali kluci gól v poslední minutě a náš brankář v posledních vteřinách chytil obrovskou šanci soupeře. To byly obrovské emoce všech. Kluků, jejich rodičů i nás trenérů. Stále na to vzpomínám. Velký úspěch. "

 

JŠ: "Urvali jsme to v poslední minutě rozhodujícího zápasu. To si budu dlouho pamatovat. Nedá se to popsat. Člověk si to musí zažít, aby věděl, jaké to je."

 

LK: "Roním slzy štěstí, jen si na to vzpomenu. Neskutečná euforie."

 

Všichni tři máte evidentně k fotbalu veliký vztah, co pro Vás znamená?

 

LK: "Celoživotní radost a láska."

 

JŠ: "Vnímám to stejně jako Lenka. Radost, láska a místo nebo chcete-li sport, kdy vypne hlava."

 

PŠ: "Já se mu věnuju od malička, takže bych to popsal jako něco, bez čeho už bych asi ani nemohl být..."

 

Fotbal přináší radost i zklamání. Co Vám přináší radost a co naopak smutek?

 

PŠ: "Já mám pořád v hlavě ten turnaj v Oslavanech. Ta radost kluků a rodičů pro mě byla a stále je tak velká, že přebíjí vše okolo. Vlila mi nové síly do trénování a utvrdila mě v tom, že ta moje práce s dětmi má smysl. Smutek je potom samozřejmě prohra. Ale vždy jsem se snažil z porážky něco vzít. Smyslem je ale spíše vypíchnout to, co se nám povedlo a porážku hodit co nejdříve za hlavu."

 

JŠ: "Pro mě je odměnou vidět, že děti ten fotbal baví, mají z něho radost a každým tréninkem se zlepšují. A pokud se ještě nestydí přijít a říct, že je to s náma baví... Podle mě pro nás nemůže být nic větší odměna a motivace do další práce. Pokud se naopak něco nepovede, přichází na řadu logicky mírné zklamání. To ale k fotbalu také patří a tak to beru."

 

LK: "Kluci mi mluví z duše. Člověk pozná, kdy jsou děti šťastné a spokojené. Našim úkolem je, aby se smály a byly spokojené s míčem u nohy. Myslím, že se nám to daří a to je naším posláním i radostí zároveň. Jestli se vyhraje nebo prohraje to neřeším. Obojí je součástí tohoto sportu."

 

Pavle, ty trénuješ téměř třicet let. Trenérské trendy a praktiky se za tu dobu několikrát změnily, reaguješ na to nějak? Jonáš s Lenkou jsou oproti Tobě v trenéřině nováčky...

 

PŠ: "Změnilo se snad všechno. (smích) Nejen trenérské trendy ale i fotbal jako takový. Člověk na to musí reagovat, ale stačí se dívat kolem. Spoustu trenérských zkušeností jsem převzal od Tomáše Kyzlinka staršího, se kterým jsme dlouho trénovali kluky našeho, jak my říkáme, výjimečného ročníku 1992 a 1993. Z těchto zkušeností jsem poté dlouho trenérsky žil. Nicméně lidé i společnost jako taková se za ty roky výrazně změnila, takže jsem změnil přístup k trénování i já. Jelikož můj prvorozený syn Matěj trénuje v Dukle Praha stejný fotbalový ročník jako já zde v Budějovicích, mým největší poradcem je pochopitelně on. Vždy jsem měl nutkání na hřišti kluky dirigovat. To se poslední roky snažím odstraňovat, a i když je to někdy těžké, je to správná cesta. Kluci se musí umět na hřišti sami rozhodovat a pokud si to sami neprožijí a neudělají chybu, která je třeba bude i mrzet, nikam se fotbalově ani lidsky neposunou."

 

JŠ: "Hodně mi v začátcích pomohl brácha Matěj, který ochotně poradil a poradí. Je a byl tu pro mě vždy i v začátcích, za což bych mu chtěl moc poděkovat. Jinak samozřejmě nejvíc čerpám od táty. Nakonec to dělám s ním, takže je pro mě přirozené se od něj učit a nabírat zkušenosti. 

 

LK: "Já se stále učím a zkušenosti stejně jako Jonáš stále nabírám. Ačkoliv jsem u fotbalu poměrně dlouho, tak pohled hráče a trenéra na dění na hřišti, stejně jako tréninkový proces je poměrně odlišný."

 

Na závěr si dáme jednu z klasických otázek. Co trávení volného času?

 

LK: "Většinu volného času trávím s vnoučaty a dále ho věnuji práci na zahradě. Když usednu k televizi, tak si ráda pustím biatlon nebo atletiku."

 

JŠ: "Já si naopak rád zapnu fotbal nebo hokej. V obou případech fandím Spartě, což se u nás dědí z generace na generaci. Děda je sparťan, táta je sparťan, brácha, ač je trenér na Dukle, taky přeje Spartě. Rád trávím čas se svojí přítelkyní, tedy když se zrovna nic nehraje a není komu fandit. (smích) Rád se projedu na kole nebo jdu na procházku do přírody."

 

PŠ: "Když zrovna nejsem v práci nebo na fotbale, tak si jedu odpočinout při fyzické práci na chalupu. Nedávno jsem právě na chalupě objevil několik udic, díky kterým jsem se vrátil do dětství a pravidelně vyrážím na ryby."

 

 

 

Sdílet

Poslední výsledky

Starší žáci

28.9.2022 - 12:00

M. Budějovice

4 : 2

Třebelovice

(:)

M. Budějovice vs Třebelovice

Starší přípravka

25.9.2022 - 10:00

Třebelovice

3 : 16

M Budějovice "B"

(:)

Třebelovice vs M Budějovice "B"

Mladší přípravka

25.9.2022 - 10:00

M. Budějovice

3 : 6

Želetava/Předín "B"

(:)

M. Budějovice vs Želetava/Předín "B"

A muži

24.9.2022 - 15:30

M. Budějovice

4 : 4

Počítky

(:)

M. Budějovice vs Počítky

B muži

24.9.2022 - 15:30

Okříšky "B"

5 : 1

M Budějovice "B"

(:)

Okříšky "B" vs M Budějovice "B"

Starší žáci

24.9.2022 - 10:00

M. Budějovice

0 : 6

Čáslavice/Šebkovice

(:)

M. Budějovice vs Čáslavice/Šebkovice

B muži

23.9.2022 - 17:00

Čáslavice

3 : 1

M Budějovice "B"

(:)

Čáslavice vs M Budějovice "B"

Mladší žáci

22.9.2022 - 16:30

Nové Syrovice

0 : 4

M. Budějovice

(0:1)

Nové Syrovice vs M. Budějovice

Mladší přípravka

20.9.2022 - 17:00

Stařeč

11 : 0

M. Budějovice

(:)

Stařeč vs M. Budějovice

A muži

18.9.2022 - 15:30

Bory

1 : 2

M. Budějovice

(0:0)

Bory vs M. Budějovice

Starší přípravka

18.9.2022 - 10:00

M Budějovice "B"

17 : 0

Nové Syrovice

(:)

M Budějovice "B" vs Nové Syrovice

B muži

17.9.2022 - 15:30

M Budějovice "B"

0 : 1

Studenec

(0:1)

M Budějovice "B" vs Studenec

Dorost

17.9.2022 - 12:00

Lipník/Valeč "B"

2 : 6

M. Budějovice

(1:2)

Lipník/Valeč "B" vs M. Budějovice

Mladší přípravka

15.9.2022 - 16:00

Jemnicko/Třebelovice

5 : 4

M. Budějovice

(:)

Jemnicko/Třebelovice vs M. Budějovice

Dorost

14.9.2022 - 17:00

M. Budějovice

4 : 1

(4:1)

M. Budějovice vs Rudíkov/Kouty

Starší žáci

13.9.2022 - 17:00

M. Budějovice

0 : 3

Podhorácko/Domamil

(0:0)

M. Budějovice vs Podhorácko/Domamil

Tabulka

A muži

B muži

Dorost

Starší žáci

Mladší žáci

# Tým Z + 0 - Skóre B
1. M. Budějovice M. Budějovice 8 5 2 1 27:18 17
2. Luka nad Jihlavou Luka nad Jihlavou 8 5 1 2 34:14 16
3. Radešínská Svratka Radešínská Svratka 8 5 1 2 31:18 16
4. Rudíkov Rudíkov 8 5 1 2 21:11 16
5. Bory Bory 8 4 2 2 16:10 14
6. Počítky Počítky 8 4 2 2 21:21 14
7. Přibyslavice Přibyslavice 8 3 2 3 27:19 11
8. Slavoj Polná B Slavoj Polná B 8 3 1 4 16:21 10
9. Bedřichov B Bedřichov B 8 3 1 4 18:26 10
10. Stařeč Stařeč 8 3 0 5 17:26 9
11. Bohdalov Bohdalov 8 1 5 2 13:14 8
12. Křižanov Křižanov 8 2 2 4 15:22 8
13. Hamry nad Sázavou Hamry nad Sázavou 8 1 2 5 14:30 5
14. Stonařov Stonařov 8 0 2 6 12:32 2
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Předín Předín 7 7 0 0 34:8 21
2. Okříšky "B" Okříšky "B" 7 6 0 1 27:9 18
3. Mohelno Mohelno 8 5 1 2 18:7 16
4. Čáslavice Čáslavice 8 4 2 2 28:18 14
5. Studenec Studenec 7 4 0 3 11:12 12
6. Valeč Valeč 7 3 1 3 17:14 10
7. Radotice Radotice 7 3 1 3 16:18 10
8. Koněšín Koněšín 8 3 0 5 28:31 9
9. Rapotice "B" Rapotice "B" 7 3 0 4 20:24 9
10. Opatov Opatov 8 2 2 4 9:18 8
11. Šebkovice "B" Šebkovice "B" 7 2 1 4 16:22 7
12. M Budějovice "B" M Budějovice "B" 7 1 0 6 10:19 3
13. Slavice Slavice 8 1 0 7 12:46 3
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Jemnicko Jemnicko 5 4 1 0 27:6 13
2. Rapotice/Oslavany Rapotice/Oslavany 5 3 1 1 14:11 10
3. Nové Syrovice Nové Syrovice 5 2 2 1 17:13 8
4. M. Budějovice M. Budějovice 3 2 0 1 10:7 6
5. M. Budějovice Rudíkov/Kouty 6 1 2 3 10:19 5
6. Dukovany Dukovany 4 1 1 2 5:8 4
7. Lipník/Valeč "B" Lipník/Valeč "B" 6 0 1 5 13:32 1
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Čáslavice/Šebkovice Čáslavice/Šebkovice 5 5 0 0 28:2 15
2. Jemnicko Jemnicko 5 4 1 0 30:9 13
3. Jemnicko Koněšín/Náměšť n.O.-Vícenice 4 2 0 2 24:10 6
4. Podhorácko/Domamil Podhorácko/Domamil 3 2 0 1 12:3 6
5. Hrotovice Hrotovice 3 1 1 1 8:10 4
6. Blatnice Blatnice 4 1 0 3 13:16 3
7. M. Budějovice M. Budějovice 4 1 0 3 6:20 3
8. Třebelovice Třebelovice 6 0 0 6 4:55 0
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Jemnicko Jemnicko 6 5 0 1 37:8 15
2. M. Budějovice M. Budějovice 5 5 0 0 30:5 15
3. Výčapy Výčapy 7 4 0 3 41:10 12
4. Nové Syrovice Nové Syrovice 6 4 0 2 35:16 12
5. Okříšky/Stařeč "B" Okříšky/Stařeč "B" 7 3 0 4 19:43 9
6. Okříšky/Stařeč "B" Želetava/Rokytnice n. R. "B" 7 1 0 6 24:29 3
7. Police Police 6 0 0 6 1:76 0

Zdroj: fotbal.cz