Tyto stránky využívají cookies k uchovávání informací ve vašem počítači. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. Další informace

SPORTOVNÍ KLUB MORAVSKÉ BUDĚJOVICE z.s.

SK M. BUDĚJOVICE z.s.

Představujeme... Tomáš Kyzlink a Kamil Svoboda

16.09.2022 - 12:27

Představujeme... Tomáš Kyzlink a Kamil Svoboda

 

 

 

Další díl seriálu "představujeme" Vám nabídne povídání s trenéry mladší přípravky. Nové družstvo, které se přihlásilo do své soutěže po několikaleté odmlce, vede stále poměrně mladá dvojice Tomáš Kyzlink a Kamil Svoboda. Užijte si veselý rozhovor dvou dlouholetých kamarádů, spoluhráčů a trenérských kolegů a nakoukněte do zákulisí nejen fotbalových tréninků. 

 

 

 

Družstvo mladší přípravky vzniklo nově od letošní sezony a pyšní se velkým počtem hráčů. "Máme jedno děvče a kolem čtrtnácti chlapců, což je až až. Při herním systému 4+1 už to začíná být hraniční. Pokud bychom věděli, že zájemců bude tolik, zřejmě bychom uvažovali o dvou týmech mladší přípravky. V tomhle věku je nejdůležitější hrát a hrát, což při takto vysokém počtu už bohužel nejde. Budeme muset něco vymyslet, nebo sezonu doplnit přátelskými utkáními", informuje Kamil Svoboda. Mladší přípravka trénuje dvakrát týdně a jedná se o hráče narozené v roce 2014 a 2015. 

 

 

Trenéři, v loňském roce jste spolu trénovali fotbalovou školičku a společně jste postoupili do další věkové kategorie. Spolupráce Vám tedy asi navzájem vyhovuje, je to tak?

 

TK: "Ať začne Kamil." (úsměv)

 

KS: "Já myslím, že dobrý. Loni jsem hodně pozoroval, byla to pro mě nová pozice, protože to byla moje první zkušenost s trénováním. Tomáš má zkušeností víc, takže zásadní věci rozhoduje spíše on."

 

TK: "Souhlasím. Známe se roky, víme co od sebe čekat. Myslím, že máme i podobný názor na fotbal. Já jsem rád, že měl chuť se zapojit, protože těch lidí, kteří to chtějí a mají čas dělat, je minimum. Navíc v jednom člověku to dělat nejde. Už by mi dávno došly síly, kdyby se nepřidal."

 

 

Jak jste se vlastně k trénování dostali a co Vás k tomu vedlo?

 

KS: "Tomáš dělal školičku a myslím, že si u piva postěžoval, že to dělá sám a že to tak dělat nejde. Já jsem žil mimo Moravské Budějovice, takže jsem mu v začátcích pomáhat nemohl. Nakonec jsem se do Budějovic vrátil a přidal jsem se k němu. Fotbal tě musí bavit, abys ho začal trénovat. Já mám fotbal rád, tak jsem se zapojil."

 

TK: "Já ani nevím co bylo impulsem. Je to celkem dávno. První tým jsem trénoval snad v šestnácti ještě s tátou. Byli to mladší žáci a tenkrát uprostřed zálohy běhal takovej malej kluk s desítkou. Víc než pět let už ten kluk hraje za áčko, akorát teď nemá na zádech desítku ale patnáctku. Uteklo to hrozně rychle."

 

 

Vnímáte za těch pár týdnů rozdíl mezi trénováním školičky a mladší přípravky?

 

TK: "Já teda naprosto zásadní. Loni jsme hráli se školičkou pár "turnajů", a teď to nemyslím vůbec zle, ale to je jiný sport. Já tvrdím, že fotbal se začíná hrát až od starších žáků, kdy by to už mělo snést měřítko jak kolektivního a individuálního výkonu, tak i taktického. Mladší přípravka je sice stále blíže školičce než "fotbalu", ale člověk už vidí snahu o kombinaci, přenesení hry a ostatní věci, na které je zvyklý z dospělé kopané. O nějaké taktické vyspělosti nemůže být logicky řeč, ale ani ji zatím nevyžadujeme..."

 

KS: "Ve školičce jsme si hráli. Teď už mají tréninky větší řád. Jde vidět, že ty dva roky, o které jsou v určitých případech kluci starší, dělají v tomhle věku hrozně moc. Já teda říkám kluci, ale máme mezi námi i jednu dívku, na to nesmíme zapomínat."

 

 

Co náplň tréninků? 

 

TK: "Dril, dril, dril a na konci fotbal."

 

KS: "Na prvním tréninku ale fotbal nehráli..." (smích)

 

TK: "Bonzáku. (smích) Nezbyl čas... Ne, teď vážně. Už tolik neberu inspiraci z knížek, spíš čerpám z toho co jsem zažil a co mě bavilo, když jsem byl v roli hráče. Abych byl konkrétnější, tak hráči by měli bezchybně na konci ročníku ovládat techniku kopu, přihrávky a zpracování. K tomu ještě máme jeden cíl, a to schopnost opakovaně přecházet v situaci jeden na jednoho. Ale hlavně to ty kluky a holky musí bavit, to je základ."

 

KS: "Je super sledovat, jak se ty děti dokáží zlepšit během jednoho tréninku. Začneme dělat nějaké cvičení, oni to prvních deset minut nějak šmudlají a po dvaceti minutách to umí bezchyby. Jsou jako houby."

 

 

Krátce odbočíme. Kromě toho, že jste trenéřští kolegové jste i kolegové na hřišti při zápasech "A" mužstva...

 

TK: "Ale hlavně jsme kamarádi."

 

KS: "Hráli jsme spolu od přípravky až do žáků, než zmizel hrát jinam. Vlastně mi to celé připomíná naše začátky, když nás trénoval Tomášův táta s Pavlem Šplíchalem. Nějak to do sebe zapadá."

 

TK: "Ale v Bedřichově jsme se o poločase dořvali pěkně, viď?" (smích)

 

KS: "Špatně jsi nahrál a ještě jsi měl kecy, že neběhám..."

 

TK: "Pravda. On je hrozně línej fotbalista. (smích) Když člověk něco řeší v emocích, dopadne to vždycky hádkou. Super na tom je, že si potom spolu dáme pivo a jsme dál kamarádi."

 

KS: "Přesně. A dneska zapíjíme Mirkovi (pozn. redakce: Mirek Novák - brankář "A" mužstva) malýho. To budeme taky kamarádi." (smích)

 

 

Zpátky k trénování. Kdo Vás ve fotbale nejvíc naučil?

 

KS: "Všechno, co umím, mě naučil Tomášův táta a Pavel Šplíchal, který momentálně trénuje starší přípravku. Už to mimochodem dělá taky pěkně dlouho..."

 

TK: "Táta, ale byl to boj. Hodně křičel, a na mě logicky víc než na ostatní. Teď už vím, že jen chtěl abych byl lepší než kluci kolem, ale vysvětli to malýmu klukovi. Hádali jsme se na hřišti i doma. Ale zpětně jsem mu za všechno moc vděčnej. Ještě rád vzpomínám na Pavla Tvarůžka z Jihlavy, což byl vlastně první trenér kromě táty a pana Šplíchala a na Michala Vejmelky, který mě trénoval v Třebíči. Mimochodem pan Tvarůžek a pan Vejmelka jsou švagři. Skvělí trenéři a skvělí chlapi."

 

 

Zmiňovali jste, že jste spoluhráči už od mládí... Povězte nám něco o Vaší fotbalové kariéře, co Vaše přednosti?

 

KS: "Fotbal jsem začal hrát, myslím, v šesti letech a až do mužské kategorie jsem oblékal moravskobudějovický dres. Potom jsem vyzkoušel jednu sezonu v Jakubově, který hrával tehdy I.B. třídu. Následně mě zlákal Pavel Šplíchal do Litohoře, kde jsem pár sezon nastupoval za tamní klub. V Jakubově i Litohoři jsem hrával středního záložníka nebo útočníka. To jenom pan Kyzlink ze mě dělal obránce. (smích) Po pár sezonách jsem se vrátil za klukama do Budějovic. Mojí předností je určitě kopací technika. Na pozici středního záložníka jsem ji využíval často, problém však je, že jsem nebyl a nejsem extrémně běhavý fotbalista..."

 

TK: "Jsem říkal, že je línej... (smích)

 

KS: "Abych to dopověděl... Protože nejsem nějak běhavý typ, tak jsem k sobě musel mít vedle sebe někoho, kdo to za mě odběhal. To vlastně platí i teď v "áčku", kde nastupuju na pozici útočníka. Nejvýše jsem hrál krajský přebor."

 

TK: "Já jsem začal asi v pěti. Nevím přesně. Ve starších žácích jsem odešel do Jihlavy, kde jsem prošel částečně i dorostem a potom přestoupil do Třebíče, kde jsem dorostenecký věk doklepal. Následoval návrat do mužů Moravských Budějovic a poté pár přestupů tady kolem. Rok jsem hrál v Jaroměřicích, rok divizi ve Staré Říši, dva roky jsem hrál v Rakousku. Tam bylo moc hezky. A pak jsem se vrátil zase domů, za klukama. Mojí předností je přehled ve hře a snad i kopací technika."

 

 

Máte jako fotbalisté nějakou oblíbenou oslavu vstřelené branky nebo nějaký rituál?

 

KS: "Když jsem dal gól jako kluk, tak jsem po hřišti lítal s nataženýma rukama jak šílenec. (smích) V současnosti už na to nemám tolik sil, takže si vystačím s malým povyskočením a zakřičením "JO". Předzápasový rituál nemám vůbec žádný, pozápasový rituál ovšem mám. Dám si pivo." (úsměv)

 

TK: "V Rakousku jsem dělal gesto argentinského fotbalisty Dybaly, kdy jsem si, obrazně řečeno, dával ruku před obličej. Dneska už mi stačí se obligátně pokřižovat a poděkovat tam někam nahoru... Rituálů mám hrozně moc, na tohle jsem pověrčivý. Moje přítelkyně by ti je se vší vážností mohla odříkat. Má přehled." (smích)

 

KS: "Když jsme tak u toho... Dneska ti malý kluci góly snad ani neslaví. Na tom musíme v tréninku zapracovat..."

 

 

Liší se nějak pocity při výhře či porážce z pozice hráče a naopak z pozice trenéra?

 

TK: "Asi ano. Když bych to měl zkusit popsat, tak pokud vyhraju jako hráč, je ve mně pocit "splněno". Pokud vyhraju jako trenér, tak tu radost prožívám s každým tím jedním klučíkem nebo holčičkou, a to je pro mě asi větší odměna."

 

KS: "Já vidím zásadní rozdíl v tom, že z pozice hráče hraješ na výsledek. Z pozice trenéra v této věkové kategorii hraješ na výkon podaný na hřišti, takže si s porážkou tolik hlavu nelámeš. Spíš hledáš pozitiva."

 

 

Co je nejtěžší na tom být trenérem?

 

KS: "Držet emoce na uzdě a být neustále pozitivní. Trenér si musí uvědomit, že je pro svoje svěřence vzorem."

 

TK: "Přesně jak říká Kamil. Každé gesto, co udělá trenér, rodič nebo kdokoliv, kdo na hřiště přijde, to dítě nějak ovlivní. Často s těmi dětmi trávíme stejně nebo někdy i více času než jejich rodiče a výrazně se podílíme na jejich výchově. Koneckonců, my s Kamilem dlouhodobě tvrdíme, že je až naším druhým cílem vychovat super fotbalisty. První cíl je vychovat slušné lidi, kteří se nebudou ostýchat nás za deset, patnáct let pozdravit." 

 

 

Otázka na závěr... Pokud byste měli říct největší zbraň Vašeho týmu, jehož jste trenéry. Jaká by to byla?

 

KS: "Máme hodně poctivé hráče, kteří chtějí vyhrávat a těžko skousávají porážky. To je v budoucnu potáhne dopředu."

 

TK: "Největší zbraní jsme asi my s Kamilem..." (smích)


 

 

Sdílet

Poslední výsledky

Starší žáci

28.9.2022 - 12:00

M. Budějovice

4 : 2

Třebelovice

(:)

M. Budějovice vs Třebelovice

Starší přípravka

25.9.2022 - 10:00

Třebelovice

3 : 16

M Budějovice "B"

(:)

Třebelovice vs M Budějovice "B"

Mladší přípravka

25.9.2022 - 10:00

M. Budějovice

3 : 6

Želetava/Předín "B"

(:)

M. Budějovice vs Želetava/Předín "B"

A muži

24.9.2022 - 15:30

M. Budějovice

4 : 4

Počítky

(:)

M. Budějovice vs Počítky

B muži

24.9.2022 - 15:30

Okříšky "B"

5 : 1

M Budějovice "B"

(:)

Okříšky "B" vs M Budějovice "B"

Starší žáci

24.9.2022 - 10:00

M. Budějovice

0 : 6

Čáslavice/Šebkovice

(:)

M. Budějovice vs Čáslavice/Šebkovice

B muži

23.9.2022 - 17:00

Čáslavice

3 : 1

M Budějovice "B"

(:)

Čáslavice vs M Budějovice "B"

Mladší žáci

22.9.2022 - 16:30

Nové Syrovice

0 : 4

M. Budějovice

(0:1)

Nové Syrovice vs M. Budějovice

Mladší přípravka

20.9.2022 - 17:00

Stařeč

11 : 0

M. Budějovice

(:)

Stařeč vs M. Budějovice

A muži

18.9.2022 - 15:30

Bory

1 : 2

M. Budějovice

(0:0)

Bory vs M. Budějovice

Starší přípravka

18.9.2022 - 10:00

M Budějovice "B"

17 : 0

Nové Syrovice

(:)

M Budějovice "B" vs Nové Syrovice

B muži

17.9.2022 - 15:30

M Budějovice "B"

0 : 1

Studenec

(0:1)

M Budějovice "B" vs Studenec

Dorost

17.9.2022 - 12:00

Lipník/Valeč "B"

2 : 6

M. Budějovice

(1:2)

Lipník/Valeč "B" vs M. Budějovice

Mladší přípravka

15.9.2022 - 16:00

Jemnicko/Třebelovice

5 : 4

M. Budějovice

(:)

Jemnicko/Třebelovice vs M. Budějovice

Dorost

14.9.2022 - 17:00

M. Budějovice

4 : 1

(4:1)

M. Budějovice vs Rudíkov/Kouty

Starší žáci

13.9.2022 - 17:00

M. Budějovice

0 : 3

Podhorácko/Domamil

(0:0)

M. Budějovice vs Podhorácko/Domamil

Tabulka

A muži

B muži

Dorost

Starší žáci

Mladší žáci

# Tým Z + 0 - Skóre B
1. M. Budějovice M. Budějovice 8 5 2 1 27:18 17
2. Luka nad Jihlavou Luka nad Jihlavou 8 5 1 2 34:14 16
3. Radešínská Svratka Radešínská Svratka 8 5 1 2 31:18 16
4. Rudíkov Rudíkov 8 5 1 2 21:11 16
5. Bory Bory 8 4 2 2 16:10 14
6. Počítky Počítky 8 4 2 2 21:21 14
7. Přibyslavice Přibyslavice 8 3 2 3 27:19 11
8. Slavoj Polná B Slavoj Polná B 8 3 1 4 16:21 10
9. Bedřichov B Bedřichov B 8 3 1 4 18:26 10
10. Stařeč Stařeč 8 3 0 5 17:26 9
11. Bohdalov Bohdalov 8 1 5 2 13:14 8
12. Křižanov Křižanov 8 2 2 4 15:22 8
13. Hamry nad Sázavou Hamry nad Sázavou 8 1 2 5 14:30 5
14. Stonařov Stonařov 8 0 2 6 12:32 2
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Předín Předín 7 7 0 0 34:8 21
2. Okříšky "B" Okříšky "B" 7 6 0 1 27:9 18
3. Mohelno Mohelno 8 5 1 2 18:7 16
4. Čáslavice Čáslavice 8 4 2 2 28:18 14
5. Studenec Studenec 7 4 0 3 11:12 12
6. Valeč Valeč 7 3 1 3 17:14 10
7. Radotice Radotice 7 3 1 3 16:18 10
8. Koněšín Koněšín 8 3 0 5 28:31 9
9. Rapotice "B" Rapotice "B" 7 3 0 4 20:24 9
10. Opatov Opatov 8 2 2 4 9:18 8
11. Šebkovice "B" Šebkovice "B" 7 2 1 4 16:22 7
12. M Budějovice "B" M Budějovice "B" 7 1 0 6 10:19 3
13. Slavice Slavice 8 1 0 7 12:46 3
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Jemnicko Jemnicko 5 4 1 0 27:6 13
2. Rapotice/Oslavany Rapotice/Oslavany 5 3 1 1 14:11 10
3. Nové Syrovice Nové Syrovice 5 2 2 1 17:13 8
4. M. Budějovice M. Budějovice 3 2 0 1 10:7 6
5. M. Budějovice Rudíkov/Kouty 6 1 2 3 10:19 5
6. Dukovany Dukovany 4 1 1 2 5:8 4
7. Lipník/Valeč "B" Lipník/Valeč "B" 6 0 1 5 13:32 1
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Čáslavice/Šebkovice Čáslavice/Šebkovice 5 5 0 0 28:2 15
2. Jemnicko Jemnicko 5 4 1 0 30:9 13
3. Jemnicko Koněšín/Náměšť n.O.-Vícenice 4 2 0 2 24:10 6
4. Podhorácko/Domamil Podhorácko/Domamil 3 2 0 1 12:3 6
5. Hrotovice Hrotovice 3 1 1 1 8:10 4
6. Blatnice Blatnice 4 1 0 3 13:16 3
7. M. Budějovice M. Budějovice 4 1 0 3 6:20 3
8. Třebelovice Třebelovice 6 0 0 6 4:55 0
# Tým Z + 0 - Skóre B
1. Jemnicko Jemnicko 6 5 0 1 37:8 15
2. M. Budějovice M. Budějovice 5 5 0 0 30:5 15
3. Výčapy Výčapy 7 4 0 3 41:10 12
4. Nové Syrovice Nové Syrovice 6 4 0 2 35:16 12
5. Okříšky/Stařeč "B" Okříšky/Stařeč "B" 7 3 0 4 19:43 9
6. Okříšky/Stařeč "B" Želetava/Rokytnice n. R. "B" 7 1 0 6 24:29 3
7. Police Police 6 0 0 6 1:76 0

Zdroj: fotbal.cz